Orthomodel Nedir?
Sayısal Model Servisi

Orthomodel, dental ölçülerin ya da dental alçı modellerin sayısal ortama aktarılarak arşivlenmesini ve üzerinde tedaviye yönelik işlemlerin gerçekleştirilmesini hedefleyen bir arşivleme sistemidir.

Sistemin işlemesini sağlayan Orthomodel yazılımı, model arşivini yönetmenize yardımcı olurken aynı zamanda üç boyutlu ölçümler ve analizler ile ortodontik tedavileri yönlendirmenize olanak sağlamakta.

 


Hasta ve Tedavi Takip Kartı

Yazılım, hasta tedavi takip kartı ve bu kart üzerindeki hastaya ait sayısal fotoğraf, sayısal röntgen ve sayısal dental modelleri tasnif edebileceğiniz bir yapıda tasarlanmıştır.

Hastanın kişisel ve iletişim bilgilerinin yanı sıra, o an yüklü olan hastaya ait modelin ölçüm ve analiz sonuçlarını da bir arada toplu olarak görme imkanını bulacaksınız.

Ayrıca, hastanızın her geliş gidişlerinde yapılan ve sonraki seanslarda yapılacak işlemlere ait notları tutabileceğiniz bir tedavi takip kartı bulacasınız.


Orthomodel ölçüm ve analiz penceresi.

 

Ölçüm ve analiz ekranında alt çene ya da üst çeneye ait dişler üzerinde boyutsal ölçümler yapılmakta. Daha sonra bu ölçümlerden elde edilen değerler kullanılarak çeşitli analizler yapılarak otomatik olarak hasta kartına işlenmekte.

Analiz ve ölçüm sonuçları model ve diğer bilgiler ile birlikte hasta kartına saklanmakta. Böylelikle hasta arşivinize, dijital röntgen ve dijital fotoğraftan sonra dijital model (orthomodel) ve model analiz sonuçları da eklenmekte.

Üç boyutlu sayısal dental model üzerinde doğrusal, açısal ölçümlerin yanı sıra, ark boyları da ölçüebilirken; üç boyutlu model üzerine notlar da eklenebilmekte.

 


Modeller, 6 değişik planda aynı ekranda görüntülenmekte.

Klinikte hasta yanında aynı anda 6 farklı açıdan modeli görebilmeniz için 6 farklı pencerede görüntülenmektedir. Bunların herhangi birini fare ile kontrol ederek çevirip, yakınlaşıp detaylara bakılabilinmekte.

İlgili planı büyütmek için, istediğiniz modele çift tıklayarak tam ekran görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu ekrandan her modelin medikal özelliklerini ilgili alanlara girerek, sonrasında geriye dönük gruplandırmalar ve sorgulamalar yapılabilmekte.


Hasta fotoğraf serileri görüntüleme ekranı.

 

Orthomodel, hastalarınıza ait dijital klinik fotoğraflarınızı evrensel standartlarda saklanması ve görüntülenebilmesi için bir fotoğraf arşivi bölümüne de sahip.
Resimleri 5 farklı seri altında gruplandırabiliyor ve her grubu (başlangıç, 6. ay, bitim fotoğrafları gibi) değişik grup isimleri altında saklayabiliyorsunuz.

Dilerseniz dijital fotoğrafler ve sayısal röntgenler farklı görüntüleme modlarında ekrana verilebilmekte.

 


İlgili model ile tedavi sürecinde çakilmşi fotoğrafların kısaylanma ekranı.

 

Klinik ağıziçi fotoğraflar dilediğiniz açıda görüntülenirken, aynı anda 3 boyutlu dental model ile kıyaslanabilmektedir.

Bu amaçla ilgili görüntü planını (sağ, sol, alt oklüzal, üst vb..) belirterek model ve resmi aynı anda görüntüleyerek kıyaslama şansı bulabileceksiniz.